Sanayide Kadın Yönetici ve Duygusal Zeka…

 

26 yaşındaki Gizem Baran’ı Sarten Ambalaj’ın Silivri fabrikasını ziyaretimiz sırasında tanıdık.

Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi bünyesinde yer alan ETAM Endüstri Ürünleri Tasarımı Uygulama ve Araştırma Merkezi adına Profesör Süha Erda ile birlikte yaptığımız bu ziyaretin amacı, sanayi üniversite işbirliğini gerçekleştirerek Sarten’e ürün tasarımı ve geliştirmesi konularında nasıl destek verebileceğimizi görüşmek idi.

Sarten, metal ambalaj sektöründe lider ve ilk 500 sanayi kuruluşu listesinde yer alıyor. Turkiye’de ve yurt dışında fabrikaları var. Üretiminde ana ham madde olarak teneke kullanıyor; her biri tonlarca ağırlıkta ve rulo halinde depolanmış tenekeler. Konfeksiyon sanayinde kumaş topu ne anlama geliyor ise, amabalaj sanayinde de teneke rulosu o anlama geliyor. Kumaş ve teneke arasında tabiki çok fark var. En önemli fark ağırlıklıkları; hem de tonlarla ifade edilen fark.

Her iki malzemenin üretimde kullanılabilmesi için önceden tasarlanmış şekilde ve ölçüde kesilmesi gerekiyor. Kesim sırasında yapılacak bir hata malzeme kaybına diğer bir ifade ile fire oranını artmasına sebeb oluyor. Mali işler dili ile üretimin maliyeti artıyor, para çöpe gidiyor.

Kumaş topunu belirlenen ölçüde kesmek için uzun bir masaya sermek gerekiyor. Buna “pastal atma” diyorlar. Kumaş kesme işlemi ise motorlu özel makaslasla yapılıyor. İnsan günü ile yapılabilen bir işlem. Son teknoloji bilgisayar destekli pastal platformları da mevcut. Teneke rulosunu belirlenen ölçüde ve şekilde kesebilmek için ise vinç ve değişik fonksiyonlarda preslerden oluşan bir üretim bandı gerekiyor. Ağır bir iş. İnsan güçü ile yapılabilecek iş değil. Ama insan zekası gerekli.

Fabrikayı Sarten’in kurucu Yusuf Bey, yöneticilerinden Zeynep Hanım, Cemil, Volkan ve Sabri Beyler ile geziyoruz.

Yusuf Beyin çalışanlarla diyaloğu ilk dikkatimizi çeken husus. Çalışanlar içinde turuncu renkli önlük giyen gençler görüyoruz. Yusuf Bey, onları “Bu arkadaşlar geleceğimiz.” diye tanıştırıyor. Meslek Lisesi öğrencileri, fabrikada staj yapıyorlar. Sarten Akedemi’de bilgilerine bilgi ve deneyim katıyorlar. Çalışanlar ile olan diyaloglar, bize Sarten’de insanın odakta olduğunu ve duygusal zekanın tüm boyutlarının etkin şekilde kullandığını gösteriyor.

Fabrika gezimize Sarten Müzesi’nden başlıyoruz. Teneke ruloların bulunduğu yere geldiğimizde buraya “Bobin Dilme Bölümü” adı verildiğini öğreniyoruz. Yusuf Bey, “Bu bölümün yöneticisi” diyerek, Gizem Baran’ı bizimle tanıştırıyor. Bizde bir şaşkınlık. Ağır işlerin yapıldığı bir bölüm ve bu bölümün yöneticisi genç bir kadın; tevazu ile elimizi sıkıyor. Yönettiği iş ve ekibi hakkında bilgi veriyor.

Bobin dilme bölümü fabrikamızın en değerli girdisi olan teneke hammaddesinden üç parçalı ürünü oluşturmak için , ilk adım olarak tenekeyi boyutlandıran bölümdür. Süreçin ilk adımı olarak tenekeyi iyi tanımak ve çalışan ekibime tanıtmak , kaliteli ürün üretimini ve ekibime üretirken kalite bilincini sağlamak , gelen hammaddemiz için iyileştirme çalışmalarını üreticilerle beraber takibini sağlamak,  öneri köşemizi etkin şekilde kullanılmasını sağlayarak önleyici faaliyetleri ekibimle oluşturmak, başlıca sorumluluklarımdır. 

Bölümümüzde hedeflerimiz sıfır iş kazası, sıfır ıskarta, sıfır duruş ve %100 kaliteli ürün dür. Her biri kritik olmakla beraber bunları performans takip parametrelerimiz ile değerlendirmekteyiz. Fabrika içerisindeki bölümlerden  veya sevkiyatını yaptığımız diğer fabrikalarımızdan aldığımız kalite geri bildirimleri, iş kazası oranımız, hurda miktarımız ve verimliliğimiz her daim takip ettiğimiz ,değerlendirip bir basamak yukarısı için yeni hedefler koyduğumuz  parametrelerdir. Sorumluluğum bu bilinci her bir çalışanımızda oluşturabilmek ve ekip ruhunun gücünü çalışanlarımızla beraber sahada yapacağımız çalışmalarla güçlendirmektir.” diye anlatıyor. Sanki konfeksiyon imalatında, kumaşı kesen bir ekibin kadın yöneticisi gibi…

Gizem Baran 26 yaşında, sanayide bir kadın yönetici. Selçuk Üniversitesi , Fizik Bölümü mezunu. 2,5 yıldır Sarten’de çalışıyor ve 14 kişilik bir ekibi yönetiyor.

Sarten ziyaretimiz sonrasında İstanbul’a dönüş yolculuğumuzda Süha Hoca ile günümüzü; gördüklerimizi ve dinlediklerimizi değerlendiriyoruz. Gizem Baran’ın şahsında Sarten’in vizyonunu ve bunun sonucu sergilediği cinsiyet eşitliğinin Sarten kültürünü oluşturduğu üzerinde mutabık kalıyoruz.

Aklıma Koç Holding’in, “Ülkem İçin Toplumsal Cinsiyet Eşitliğini Destekliyorum” temalı Projesi geliyor. Süha Hocaya “bu proje kapsamında yapılan eğitimi dinledim; Gizem Hanım’ın hikayesi de bu eğitimde anlatılmalı” diyorum.

Sanayide genç bir kadın yönetici ve bunun kaynağı vizyonu, duygusal zeka ile sergileyen bir kurum. Daha nicelerine…

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir