Kendinizi tanımak sizi daha iyi bir lider yapabilir mi?

Resimde gördüğünüz kişi The Complete Leader Fakültesindeki çalışma arkadaşlarımdan Rodger Price. Rodger aynı zamanda Leadership by Design isimli danışmanlık firmasının sahibi. Leadership by Design’da liderlere, stillerini ve tarzlarını kaşfetmeleri ve geliştirmeleri alanlarında yardımcı oluyor.

Yeni yayınladığı “Kendinizi tanımak sizi daha iyi bir lider yapabilir mi?” makalesinin blog’umda yayınlanmasından büyük mutluluk duyacağını ifade etti. Buyurun, lütfen… 

Kendinizi tanımak sizi daha iyi bir lider yapabilir mi?

Her liderin farklı bir tarzı vardır ve her biri yetenek ve potansiyellerini farklı şekillerde bir araya getirerek kullanırlar. Bazı liderler bunu, yüksek enerjileri ve kişisel özellikleri ile birleştirirler. Bazıları bunu dikkatli bir planlama ile ve onları takip eden kişilere yatırım yaparak gerçekleştiriler. Bazı liderler ise sonuna kadar kararlılık ve sabır gösterirler.

Kişisel liderlik etkinliğinizi artırmanın anahtarı, kendi tarzınızı anlamak ve liderlik özelliklerinizi güçlü yönleriniz üzerine inşa etmektir. Karakteriniz sizi siz yapan şeydir ve sahip olduğunuz özellikler başkalarına aktarılabilir şeyler değildir. Bu sebepledir ki, kişiliğinizin özgün bir versiyonunu yaşamıyorsanız, başka biri gibi davranmaya meyilliyseniz, başarı sizin için çok kolay ve sürdürülebilir olmayacaktır.

Karakterinizi Anlamak

Etkili liderlik, karakterin 6 özelliğini iyi anlayabilmeyi içerir. Bu 6 özelliğinizi tanıyıp başkalarını etkileyecek şekilde bir araya getirdiğinizde başarı sizin için kaçınılmaz olacaktır.

Buna ek olarak, eğer dünya ile ilgili inandığınız şeylere (inançlarınıza) uygun ve değer verdiğiniz şeylere (değerlerinize) odaklanmanızı isteyen bir iş yapıyorsanız, işte o zaman liderlik sizin için son derece keyifli bir hal alacak ve kendi tasarımınız ile liderlik yapmanıza olanak tanıyacaktır. Her insan karakterinin 6 temel özelliği vardır:

  1. İnançlar: Doğru olarak bildiğiniz fakat başkalarına ispatlayamadığınız şeyler

İnançlarınız, karakterinizin en önemli yönlerinden biridir. Bu alanda inançları açıklayabilmenin yöntemi, ne yaptığınıza dikkat etmenizdir. Örneğin, hayatınızın birçok alanında risk almaya meyilliyseniz, riskin iyi bir şey olduğuna inanıyorsunuz demektir. Bu sebeple, risk almanın ödüllendirildiği alanlarda liderlik yapmanız risk ile mücadele adilen alanlarda çalışmanızdan çok daha akılcı olacaktır.

Diğer bir örnekle, hakkında çok fazla bilgiye sahip olmadığınız insanlara güvenme eğiliminde iseniz, birçok insanın güvenmeye değer olduğunu düşünüyorsunuz demektir. Bu durumda şüpheci davranmanın ödüllendirildiği bir ortamda çalışmaktansa (sigortacılık gibi), güvenin ödüllendirildiği ortamlarda çalışmalısınız.

  1. Değerler: Sizin için en önemli olan şeyler

Sizin için önemli olan şeyleri tanımlamanın kolay yolu, birçok insanın sahip olduğu ortak değerlerin bir listesini yapmaktır. Dakiklik, titizlik, yaratıcılık ve kibarlık gibi. Birçoğumuz bu 4 özelliğe sahip olmanın iyi bir şey olduğu konusunda hemfikirizdir fakat bu 4 özellik kişisel olarak sizin için nasıl sıralanmaktadır? Müşterilerim ile çalıştığımda, birçok insanın sahip olduğu 120 değerin listesini yaparım ve müşterimden kendisini en çok tanımlayan 5 özelliği seçmesini isterim. Bunu yapmak, kişi hakkında bana inanılmaz bilgiler sunmaktadır.

Ayrıca, tercih ettiğiniz değerler ile sergilediğiniz gerçek değerler arasındaki farkı da tanımlamak oldukça önemlidir. Örneğin, “aileniz” ilk beş değeriniz arasında yer alsa da, iş takviminiz ve ailenize harcadığınız vakit bunun tam tersine işaret edebilir..

Gerçek değerlerinizi anlamak ve buna uygun bir iş yapmak, akıntı ile birlikte yüzmek gibidir. Benzer şekilde, eğer temel değerleriniz ile uyuşmayan bir alanda çalışıyorsanız, bu sefer de akıntıya karşı yüzüyormuş gibi hissedersiniz.

  1. Tutku: Kalbinizi çalan şeyler

Tutku enerjinizi harekete geçirir. Kariyeriniz ile ilgili hangi konuda tutku beslediğinizi anlamak için, sizi iyi tanıyan insanlara, işinizin hangi alanlarında tutkunuzu yansıttığınızı söylemelerini isteyin. İşinizi yaparken zamanın nasıl geçtiğini anlamadığınız, doğal olarak yöneldiğiniz aktiviteleri ve bunun yanında erteleme eğiliminiz olan işleri gözden geçirin.

Tutku ile yaptığınız işlerde, kendinizi motive ve enerjik hissedersiniz. Örneğin insanların gelişmesine yardımcı olmak sizin için bir tutku ise, yeteneğinizi mükemmel takımlar oluşturmak için kullanabilirsiniz.

  1. Güçlü ve Zayıf Yönler : Başkalarına göre doğal olarak daha avantajlı veya dezavantajlı olduğunuz yönleriniz

Kendinize has güçlü ve zayıf yönlerinizi keşfetmenin en iyi yolu, aşağıdaki sorulara cevap vermekten geçer: Diğer insanlara göre daha hızlı öğrendiğiniz yetenekleriniz nelerdir? Birçok insanın uzmanlaşmanın kolay olduğunu düşündüğü hangi alanlar size göre daha zordur? Bu yetenekler, yeni bir sohbet başlatmak ya da iyi bir dinleme yeteneğine sahip olmak gibi şeyler olabilir. Ya da rakamları anlamak veya herhangi bir olayın mizahi yönünü görmek gibi yetenekler de sayılabilir.

Etrafındaki kişiler sizin güçlü ve zayıf yönlerinizi sizden daha iyi görebilirler. En güvendiğiniz iş arkadaşlarınız veya arkadaşlarınız sizin birtakım özel güçlü yönlerinize dikkat ederler. Aynı zamanda onlara sizi dezavantajlı gördükleri durumları da sorabilirsiniz.

Güçlü yönleriniz ile işinizi birleştirip zayıf yönlerinizi uzak tuttuğunuzda, işi ile güçlü yönlerini birleştiremeyen birçok insanın önüne geçeceksiniz.

  1. Başkaları ile iletişiminiz: Diğer insanlar ve etrafınızdaki dünya ile nasıl iletişime geçtiğiniz

Başkalarıyla iletişiminiz ile ilgili olarak bireylerin doğal tarzlarını anlamaya yardımcı birçok araç bulunmaktadır. Davranış tarzınıza, motivatörlerinize, duygusal zekanıza veya dünyayı nasıl algıladığınıza bakmak için, bu araçlardan faydalanabilirsiniz.

İnsanlarla nasıl ilişki kurduğunuzu daha iyi anladıkça, kişisel tarzınıza daha uygun bir iş seçebilirsiniz. Bu bilgi, herhangi bir durum karşısında tarzınızı nasıl uyarlayacağınız konusunda da size yardımcı olacaktır.

  1. Sıkıntılı Durumlar: Kendinize veya etrafınıza zarar verecek şeyler düşünmenize, hissetmenize ve yapmanıza sebep olan zor durumlar

Bu keşfedilmesi pek keyifli olmayan bir alandır. Her insanın dünyayı algısı ve hassasiyet gösterdiği durumlar birbirinden farklıdır ve bu durumlar onların işleri ile ilgil verimsiz veya zarar verici davranışlar içine girmelerine sebep olabilir.

Fonksiyon gösteremediğimiz alanlar, genelde hayatımızın erken bir döneminde yaşadığımız ve ne olup bittiğini anlayacak olgunluğa sahip olmadığımız olaylardan kaynaklanır. Bu tip durumlar dünyayı ve insanları anlayışımızı şekillendirir ve genelde bu sıkıntılı algıları hayatımız boyunca barındırmaya devam ederiz. Kırılgan noktalarınızı anlamanın ve gidermenin en iyi yöntemi, nefret ettiğiniz işleri hangi konularda yaptığınıza ve yapmanız gereken şeyleri nerelerde yapmadığınıza dürüst bir şekilde bakabilmektir. Bir sonraki aşama ise bunun nedenini keşfetmektir. Bu aşamada sizi dinlemek ve yardımcı olacak sorular sormak için başka bir kişiye ihtiyaç duyabilirsiniz (yakın arkadaş, liderlik yapabilecek bir koç veya belki bir psikolojik danışman).

Karakterinizi keşfetmek ve liderlik tarzınızı buna göre şekillendirmek ilk başta zor olabilir. Bunun sebebi genellikle insanların buna tam bir çaba sarf etmemelerinden kaynaklanmaktadır. Ancak karakterinizi analiz etmenin ve kariyerinizi bu doğrultuda şekillendirmenin kesinlikle çok büyük getirileri olacak ve çabalarınıza değecektir.

by Rodger Price

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir